غارهای خربس

به فاصله 10 کیلومتر از شهر قشم ( در جاده مجاور ساحل جنوبی ) غارهای خربس برسینه کوهی مشرف به دریا و دشتی میانکاسه قرار گرفته است . خربس از غارهای دریایی است که بر اثر گرداب و تخلیه ماسه ها از حفره سنگها به وجود آمده است . عمر غار بسیار طولانی است . اما در دوره های پیش از اسلام با افزودن بر وسعت غار بر بخش های تالار و دهلیزهای انشعابی به احتمال زیاد از آن برای پناهگاه کودکان ، زنان و سالخوردگان به هنگام یورش دشمن استفاده می شده . دشت میانکاسه خربس دارای گورهای کهن نیز هست .

 

قلعه های تاریخی

در مجموعه شهر ساحلی لافت ، قلعه نادری با ویژگیهای قلعه های ایرانی ، در جوار چاه های تلا ( طلا ) از دژهای مستحکم جزیره قشم بوده است . این قلعه در اثر مرور زمان فرسوده شده اما بازسازی آن توسط کارشناسان ارشد سازمان میراث فرهنگی کشور به زودی شروع خواهد شد . از دیگر قلعه های تاریخی جزیره قشم قلعه پرتغالی ها ( در کنار ساحل دریایی شهر قشم ) است. قلعه تاریخی شهر قشم به هزینه بنیاد گلبانگیان ( پرتغال ) به عنوان نشان دوستی دو ملت مرمت خواهد شد و به صورت یک مرکز تاریخی فرهنگی فعالیت خواهد کرد

 

آبگیرها

در قشم آب شیرین برای نوشیدن انسان و حیوان و نیز رویش گیاه ارزش حیاتی دارد . از قدیم با ساختن سد در تنگه ها آب های شیرین فصل بارانی را جمع آوری و به تدریج به مصرف شرب و کشت می رسانده اند.از سدهای دیدنی و تاریخی قشم یکی سد پی پشت است.در مدخل تنگه ، تاسیسات تقسیم آب آن که حداقل از دوره ساسانی است و هنوز هم در عمل شیوه ای محسوب می شود به چشم می خورد . در سالهای اخیر در پشت سد ماهی کپور ریخته اند که تکثیر هم شده  و گاه مردم به ماهیگیری در آن می پردازند.

دیگر آبگیر دیدنی جزیره قشم سد گوران است در کنار روستایی به همین نام ، کارشناسان میراث فرهنگی تاکید دارند که پر و پی اولیه سد از دوره هخامنشی و قسمت بالا و تاج آن از دوره ساسانی است . روستای گوران ( گبران: زرتشتیان ) از روستای کهن قشم به شمار می رود.


موضوعات مرتبط: جاذبه های گردشگری

تاريخ : سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۵ | 12:15 | نویسنده : عبدالقادربحري |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.